Ithaka (Ithaki)
Odüsszeusz híres hazája. A középkorban Kefallenia sorsában osztozkodott. A török és kalózháborúk idején lakossága egészen elpusztult. A velenceiek a késõbbiekben, mikor uralmuk alá került, ingyentelkek adományozásával próbáltak itt letelepíteni új lakókat.
Vathi: Ez a XVI. századi velencei alapítású városka a sziget fõvárosa.
Stavros: Vathótól nem messze található a sziget északi részén ez a kisközség, ahol már az i. e. III. évezredtõl a mükéné korig találtak leleteket.
Ithaka Kefalóniától északkeletre fekszik, mellyel közigazgatásilag összetartozik, és amelytõl egy 3,5 km széles csatorna válaszja el.
A sziget világszerte ismert a homérosz-i Odysseiából, mint a hazaszeretet és hazavágyás jelképe.
Kivételes szépségû sziget, melyen a természet vad és szelíd elemei folytonosan váltogatják egymást. Székhelye Vathi, egy érdekes, Lazareto kis szigetét körülölelõ öbölben meghúzódó festõi kisváros, velencei várával. Aetónál egy szûk földnyelv köti össze a sziget két részét.
Ithaka, vagy Thiaki, ahogyan a helyiek nevezik, a történelem elötti idõktõl lakott. Homérosz szerint itt volt Odysseus királysága, akinek palotájára Schliemann német régész talált rá az egyik dombon. Az akropoliszt a helyiek "Odysseus várá"-nak nevezték el.
Az Angol Régészeti Intézet ásatásai jelentõs leleteket hoztak napvilágra a klasszikus és hellenisztikus idõkbõl, amelyek közül sok a British Múzeumban található.
Egy másik fellegvár is állt Agios Athanasios-nál, valamint Agios Georgios-nál egy ismeretlen istenség templomát is feltárták.
Az ásatások leletei szerint a sziget elsõ lakói kb. i.e. 3000 körül jelentek meg, és a rézkortól lakott. Fénykorát azonban i.e. 1000 után élte, amikor is sok szárazföldi város, ezek közül is fõként Korinthos, mint kereskedelmi állomást használták. Az Aetos hegyén feltárt templomban talált leletek szerint a sziget az Ókor sok városával állt kapcsolatban.
Ithakát elfoglalták a rómaik, majd velencei uralom következett, amikor is nagyon sok kalóztámadás érte a szigetet. Késõbb, mint a többi Jón-sziget, Ithaka is elõbb a franciák, majd az angolok kezére került. 1864-ben egyesült Görögországgal. A szigetet 1953-ban egy földrengés rázta meg.
Komphajóval Patras-ból Vathiba egész évben van járat Samin keresztül. Napi járat van Astako (Etoloakarnania), és Pisaeto (Ithaka) között.
Ithaka teljesen méltánytalanul mellõzött sziget; kellemes, barátságos, nem zsúfolt, akár Kefalónia, de még inkább Lefkada felõl könnyen megközelíthetõ kocsival is.
Sziasztok!
Ezen a nyáron a feleségemmel meg szeretnénk látogatni Ithaka szigetét. Tudnátok néhány aktuális információt írni Ithakával kapcsolatban?
Köszi!
Macs
Sziasztok!
Ezen a nyáron a feleségemmel meg szeretnénk látogatni Ithaka szigetét. Tudnátok néhány aktuális információt írni Ithakával kapcsolatban?
Köszi!
Macs
Szia Macs!
Mi most voltunk, Ithaka szigetén. Kefalónián nyaraltunk és fakultatív program keretében látogattuk meg a szigetet. A kompjegy Kefáról Ithakába 8EUR/fő.
A kompkikötőtől messze van Stavros, Vathi... ahova szerpentin út vezet.
A komp nem jár sűrűn, érdemes reggelről átkompolni, hogy legyen időtök körbe járni a szigetet.
Van egy jellegzetes sütijük a Rovani, ami nagyon fincsi.
#1077902009-07-03 23:14:32 Válasz a #106354. hsz-ra
Szia Cicmarek!
Azért a lényeg látszik a képeken és így is szép.
Megérte a fakultatív programmal átmenni Ithakára? Mennyi időt töltöttetek a szigeten? Mit néztetek meg?
Nálunk az egyik lehetséges helyszín Kefalonia az Ibusz akciójában, ezért nézelődöm többek között itt is. Mert ha ezt kapnánk, semmi esetre sem hagynám ki Ithakát. Bár egyénileg jobb lenne megoldani, de olvastam a Kefalonia fórumon, hogy úgy elég komplikált.
D.
#1078122009-07-04 12:09:20 Válasz a #107790. hsz-ra
Szia Doro!
Nekünk nagyon tetszett Ithaka szigete, mert olyan mintha a megállt volna ott az idő.
Összesen 3000 fő lakosa van. Régi stílusú autók, házak, elhagyott házak, rengeteg kecske az út mentén…….. egyszer meg kell nézni!
Egyénileg nehéz az út, Én is úgy gondolom. Mi az IBUSZ idegenvezetőnél fizettük be, reggel 7.15 volt a találkozó. Légkondis busz vitt, Samiból indul a komp, a kompozás kb. 30perc. Vissza valahogy fél5 körül jöttünk.
Busszal jártuk körbe a szigetet, közben az idegen vezető érdekes dolgokat mesél. Hegyeken kersztül mentünk, végig szerpentis útak vezetnek, csodálatos a látvány(egy kicsit ha lenézel, nekem félelmetes is, mert nagy szakadék van alattad)
3helyen álltunk meg, Stavros itt 1óra, Vathiban itt 2óraszabadidőnk volt, itt ebédeltünk, a 3hely Vathi eleje ahol csak a látványosság miatt szálltunk ki a buszból.
Ezek a fotók csodaszépek! Főleg a legalsó tetszik. Mintha egy lakatlan szigeten készült volna! Eszméletlen színek, kristálytiszta víz.... egy darab "földi paradicsom"
Idén volt szerencsénk ott járni és tényleg nagyon csábító, hogy még menjünk. Az illatok, a csend és a természet annyira harmónikus és szép, hogy nekünk nagyon tetszett. Csak ajánlani tudom, még ha csak egy röpke napra is, de megéri.
Az alsó kép Meganisi sarkán készült,szemben lefkada Desimi beach,szerintem nem sok köze van ithakához.
Ha ez valóban igaz akkor "kellemetlen csúsztatás" hogy itt szerepel a fotó!?
Persze ennek ellenére remélem eljutok Ithaka-ra! Viszont most már így Meganisi-t is látnom kell egyszer!)