Komboloi
Nyomtatóbarát verzió
  Fórum : -- Off topic --
Hozzászóló Üzenet
# 1
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Hafi
Kezdő fórumos
Kezdő fórumos
2 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#80356 Üzenet linkje2008-09-08 15:13:58  Komboloi

Hello!
Tudna nekem valaki segíteni komboloi tradicionalis használatában.
Az össze-vissza kalimpáláson kívûl még semmire sem jutottam. Keresek valami jó kis leírást, videót, esetleg tanítót. Köszi

# 2
KijelentkezvePrivát üzenet küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Vojandi
Kiemelt fórumtag
Kiemelt fórumtag
4595 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#80363 Üzenet linkje2008-09-08 16:25:45 

Itt már le van írni, talán a kultura vagy valamelyik másik topikban...megkeresem neked.
# 3
KijelentkezvePrivát üzenet küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Vojandi
Kiemelt fórumtag
Kiemelt fórumtag
4595 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#80364 Üzenet linkje2008-09-08 16:29:04 

A topikok között nem találtam meg, bár emlékszem, többször is esett már róla szó.
Viszont az információk között szerepel Lacka leírása, idézném:

Úgy tartják, a komboloi (κομπολόι, κομποσκινι, κομβοσχοίνι) az észak-görögországi Athos hegy kolostoraiból származik. A szerzetesek különbözõ egyszerû anyagokból - fából, kagylóból, olajbogyó magból, mogyoróból - készült golyókat fonalra fûztek, és ezt használták imádságaik során mint egy számlálót, mint egy rózsafûzért. Jelentése `minden szem egy ima`, a kombos (κόμπος) = szem (értsd: darab) és a leo (λέω) = mond összetételbõl. Ma már gyakorlatilag elveszette eredeti funkcióját, inkább csak a kezet elfoglaló, idõ múlató játékként használják, de a feszültség levezetésére is jó. Kistestvére a begleri (μπεγλέρι), mely egyik vagy mindkét végén rojtban végzõdõ, kevesebb szemet tartalmazó fonál - szemben a komboloi zárt alakjával. A komboloi általában 19-23 fõ szembõl áll, melyeket a rojtnál 3-5 további egészít ki. Készíthetik mûanyagból, fémbõl, korallból, igazgyöngybõl, borostyánból, ébenbõl, elefántcsontból, ásványból, bármibõl.

Mások szerint a komboloi eredete a török tespih-re (tasbih), a muszlim füzérre vezethetõ vissza. Ennél a rojt mellett csak egy hosszabb szem található, az `imam`. A maradék - általában 33 - neve `tepelik`, melyeket összesen három `durak` oszt három egyenlõ részre. A muszlimok a `zikr` (muszlim meditáció) során használják Allah 99 szent nevének elmondásakor, szintén számlálóként.

A buddhisták `malas` néven ismerik. Krisztus elõtt 500 évvel egy buddhista szerzetesjelöltnek 108-szor kellett elmondania egy mantrát, de nem tudta, hogy számolja õket. Fogott hát egy fonalat, és felfûzött rá 108 magot, majd a fonál két végét összekötötte. Ott úgy hiszik, így született a malas.

Tarthatjuk a kezünkben, és a fonálon tologathatjuk ide-oda a szemeket, de számtalan variációban pörgethetjük is a kompoloit. A legegyszerûbb pörgetés az, mikor a végét a mutató- és nagyujjunk közé fogjuk úgy, hogy a rojt a tenyerünk felé essen, a komboloit a kezünk túloldalán hagyjuk lógni, a hüvejkujjunkat kivéve az ujjainkat összezárjuk majd egy hirtelen mozdulattal az óramutató járásával ellentétesen (jobb kéz esetén) megperdítjük a kezünk körül úgy, hogy a tenyerünkbe kerüljön a füzér. Egy kézzel átmozgatjuk az alaphelyzetbe, majd ezt ismételjük. Természetesen visszafelé is, vagy éppen a szemek felét a tenyerünkbe rakva is lehet így játszani vele. Ügyesebb kezûek megpróbálhatják pörgetés közben az ujjaik között ide-oda mozgatni a rojtos végét, mintegy liftezve a komboloit a kisujj és a mutatóujj között.

Nálunk sajnos nem nagyon lehet hozzájutni, ezért aki Görögországban vagy Cipruson jár, feltétlenül nézzen be egy komboloi boltba (esetleg egy ajándékboltba vagy trafikba) érte. Nafplionban járva még komboloi múzeumot is megtekinthet az arra kíváncsi turista.

# 4
KijelentkezvePrivát üzenet küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Vojandi
Kiemelt fórumtag
Kiemelt fórumtag
4595 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#80365 Üzenet linkje2008-09-08 16:30:39 

Én eddig kombosztini-nek ismertem a szót. Mi is vettünk egy picit, amin a szemek ezüstszínûek és az a kék szem van rajtük, ami a szemmelveréstõl véd. icon_smile.gif Sokan az autó visszapillantótükrére akasztják...
# 5
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Hafi
Kezdő fórumos
Kezdő fórumos
2 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#80366 Üzenet linkje2008-09-08 16:35:12 

Köszönöm, még áskálódom, ha valamit megtudok írok. Eddig ezt találtam:

http://www.efosjewelry.com/use.html

# 6
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Süti
Aktív fórumos
Aktív fórumos
118 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#119448 Üzenet linkje2009-10-15 12:15:08 

Sziasztok!

Én úgy tudom, hogy a komboloi az, amit inkább csak szórakozásból, vagy feszültséglevezetésként pörgetnek az emberek az ujjaik között. És a komboszkini az, amit kifejezetten imádkozáshoz használnak. Miközben a szemeket morzsolgatják, azt mormolják, hogy Kirie eleison, Kirie eleison imas.

KERESŐ:
Nyomtatóbarát verzió
  Fórum : -- Off topic --


Copyright © 2003-2024 Hellasz.hu