KÉPEK A FOTÓALBUMBÓL
LEGNÉPSZERŰBB ALBUMOK
NÉPSZERŰBB BESZÁMOLÓK
LEGNÉPSZERŰBB LEÍRÁSOK
LEGNÉPSZERŰBB INFÓK
LEGNÉPSZERŰBB RECEPTEK
NÉPSZERŰBB FÓRUMTÉMÁK
LEGUTÓBBI KOMMENTEK
LEGUTÓBBI LEÍRÁSOK
LEGUTÓBBI GÖRÖG HÍREK
LEGNÉPSZERŰBB ZENÉK
LEGUTÓBBI ÜZENETEK

Gasztronómia


Tiszta hétfő Görögországban - Kathara Deftera

A „Kathara Deftera”, görögül „tiszta hétfő”, az egyik legfontosabb éves ünnepnek számít Görögországban, amely a görög ortodox egyház 40 napos nagyböjtjének vagy „Sarakosti”-jának kezdetét veszi.

Az ünnep a görög ortodox húsvétot megelőző 7. hét első napján kezdődik.
Liturgiailag azonban a tiszta hétfő – és így maga a nagyböjt – az előző vasárnap este kezdődik, egy különleges istentisztelet alkalmával, amelyen minden jelenlévő leborul egymás előtt, és bocsánatot kér.

Ily módon a hívek tiszta lelkiismerettel, megbocsátással és megújult keresztény szeretettel kezdik a nagyböjtöt. A tiszta hétfő napját néha „hamvazóhétfőnek” is nevezik, a hamvazószerdához hasonlatosan, amely nap a nyugati kereszténységben kezdődik a nagyböjttel.

A Tiszta Hétfő egyúttal véget vet az azt megelőző zűrzavaros karneváli ünnepségnek is, és arra hív minden ortodox keresztényt, hogy hagyja hátra a farsangi ünnepekhez kapcsolódó bűnös magatartást – és a nem böjtölő ételeket, amelyeket a karnevál három hete alatt nagyrészt elfogyasztottak.

Ennek eredményeként a Görögországban és Cipruson munkaszüneti napnak számító lakomát szabadtéri kirándulásokkal, kagylók és más böjti ételek fogyasztásával, valamint a sárkányok építésének és repítésének elterjedt szokásával ünneplik.

A tiszta hétfő kulináris élvezetei

A hús, a tojás és a tejtermékek fogyasztása hagyományosan tilos az ortodox keresztények számára a nagyböjt folyamán, halat csak a nagyobb ünnepeken esznek.

A kagylók és puhatestűek fogyasztása azonban megengedett a görög ortodox egyházakban, így létrejön a tenger gyümölcseiből készült, bonyolult ételek, például tintahal és polip, vagy kagylók, például garnélarák és kagyló fogyasztása.

A ponty vagy tőkehal sózott és pácolt ikréből, olívaolajjal, citromlével és zsemlemorzsával kevert hagyományos mártogatós, az úgynevezett „taramosalata” szintén része a tiszta hétfőn fogyasztott étkezésnek.

A Taramosalata ideális a „lagana” kenésére, egy különleges kovásztalan lapos kenyérre, amelyet csak aznap sütnek. Ennek a kenyérnek a története az Ószövetségből származik, és arra a segítségre utal, amelyet Isten felajánlott az izraeli népnek, miközben Egyiptomból az ígéret földjére vezette őket.

Azóta az izraeliek kovásztalan kenyeret vagy laganát sütöttek a húsvéti időszakban, a hagyományt átadva a korai keresztény hívőknek.

Görögországban a nagy képregény-drámaíró, Arisztophanész műveiben megemlített „laganos” vékony kenyérről az ókorig nyúlnak vissza, jelezve, hogy a hagyomány az ország ókori történelméhez is kapcsolódik.

Ezeket a finomságokat kíséri még a fekete szemű bab vagy éppen a közönséges sült bab, a szőlőlevélbe burkolt rizsgolyó, az úgynevezett „dolma”, és persze némi görög bor vagy tsipouro.

Desszertként az ismerős arab édesség „halva”-nak nevezett változatát szolgálják fel, amely tahiniből, szezámpasztából és cukorból készül, gyakran dióval vagy csokoládéval kombinálva, négyzet vagy kerek formában sütve.

A tiszta hétfő hagyományai

A Tiszta Hétfő azonban nemcsak a böjti ételek fogyasztásához kötődik, hanem sok más elragadó hagyományt is ünnepelnek szerte Görögországban. Hagyományosan, mivel a tiszta hétfőt a tavaszi szezon kezdetének tartják, a sárkányrepülés is minden család tevékenységének része.

A fiatalok és a felnőttek kirándulásokat szerveznek a nyílt területekre, hogy megtöltsék az eget sárkányaikkal. Számos hagyományos műhely foglalkozik ilyen sárkányok készítésével immár több mint 70 éve.

Bár a hagyományos fából készült sárkányokat felváltották a műanyagok, a sárkánykészítő kézimunkának még mindig megvannak a maga titkai. Könnyű fakeret papírtesten, zsinórok a mérlegeken és egyetlen zsinór a farkán alkotják a tökéletes sárkányt, amely készen áll arra, hogy a gyerekeket és a felnőtteket lecipelje a lábáról a márciusi szélben.

A sárkányrepülésen kívül Görögország számos területe fenntartja saját regionális szokásait tiszta hétfőn. Thébában minden évben újjáéled egy 1830-ból származó régi szokást, az úgynevezett „vlach esküvőt”, a korabeli párkeresésre utalva, és minden résztvevő szatirikus dalokkal és sok tánccal csatlakozik az ünnepséghez.

Eközben a görögországi Khiosz szigetén lévő Mesta faluban egy másik, az oszmán Görögország idejében gyökerező Tiszta Hétfő szokás szerint a falut egy oszmán katonatiszt „megszállja” csapataival együtt. az összes lakost a központi térre gyűjtve bírság megfizetésére kötelezi őket az ellenük felhozott vádak miatt.

Az összegyűlt pénzt ezután a község kulturális egyesületének adományozzák.

A Tiszta Hétfő ünnepe és a hozzá kapcsolódó hagyományok és ünnepek a görögök szívében vannak, hiszen lehetőséget adnak a szabadidő eltöltésére, a napi rutinból való menekülésre, a természettel és az ország kulturális örökségével való kapcsolatra.


  2023-02-27 

  158 75% 





Szálláshelyek Görögországban

Több mint 50.000 szállásajánlat