Sziasztok! Nálunk is hasonló eset történt a buszos út során ,mint amit vadevezõs írt ! Ebből kifolyólag szerintem jobban jár mindenki,ha ennek tudatában odafigyel a 6 hónapra,hisz senki nem szeretne gondolom hasonlóan járni. De ,ha valaki reszkírozni akar ,akkor tegye .Csak akkor abban az időpontban ,ne az én családom legyen a buszon ! Mert felesleges időt rabol el ez a kis malőr .
#2185782014-06-22 22:37:50 Válasz a #218489. hsz-ra
A konzuli szolgálat infója nem kettős, hanem magyar állampolgárokról szól. Mellesleg max. 90 napig lehet külön engedély nélkül Macedóniában tartózkodni.
Idézet:
Magyar állampolgárok érvényes útlevél vagy érvényes kártya típusú személyazonosító igazolvány birtokában léphetnek be és 90 napig tartózkodhatnak a Macedón Köztársaság területén.
Az eredeti hozzászólásban nem volt szó kettős állampolgárságról. Gyanítom, hogy az sem mindegy a macedónoknak, hogy melyik a másik állampolgárság a magyaron kívül. De ez a kettős állampolgárság téma valószínűleg az olvtársak igen kis százalékát érinti! A nagy többségre az vonatkozik, amit idéztem.
A személyi cseréjének ügyintézését pedig csak a lejárat előtt 60 nappal lehet elkezdeni.
Bocsánat, hogy beleokoskodom, (meg lehet rosszul is gondolom), de olyan nem lehet, hogy a határőrök függetlenül attól, hogy az itt elhangzott konzulátusokon, honlapokon, stb. milyen infók vannak feltüntetve, de mivel most neki nem engedték meginni az éjszakai kávéját, akkor abba köt bele, amibe akar, legyen az 20, 30, 90 stb nap?
#2185852014-06-22 23:16:15 Válasz a #218582. hsz-ra
Nyugodt lehetsz, megissza a kávéját attól, hogy te ott állsz!
Egyébként lehet, hogy igazad van, de ilyen alapon bármibe is beleköthetne! Régebben megesett, hogy szőröztek valamivel, mostanában ez nem jellemző. Abban az időben azért a pénzszerzés volt a lényeg, pár perc után kiderült, hogy mennyi "tranzitdíjjal" kell kibélelni a "passport"-ot! Tavalyi példa van rá a fórumról, hogy -busszal- ideiglenes személyivel is engedtek be utast a macedónok, pedig azt elvileg el sem kellene fogadniuk. Én alapvetően nem feltételezek róluk semmi rosszat! Azért is szólok bele mindig ezekbe a történetekbe, mert a legtöbb esetről kiderülne, hogy van még valami a háttérben, és az a kizáró ok, nem pedig az, amire hivatkoznak.
A konzuli szolgálatnál azért remélhetően tudják, hogy mit mondanak. Nekem mindenesetre hivatalos levelem van tőlük, nem csak egy mendemondára hivatkozok. Ha így járnék, akkor ott helyben felhívnám a konzulátust, és ha csak a határőr szőrözik, akkor gyanítom, hogy hamar megoldódna.
Pár éve így volt a személyis belépéssel is. Az elsők között mentem át személyivel, de vittem a macedón közlöny idevonatkozó oldalait, a konzulátus telefonszámát. Persze nem is volt gond belőle! Az utazási irodák egy része pedig még évekkel utána is az útlevél kizárólagosságát szajkózta! Utána jött az, hogy gyerekeknek nem jó a személyi, most meg ez a hat hónap!
Természetesen senkit nem akarok lebeszélni arról, hogy a közeli lejáratú személyi helyett váltson ki útlevelet! Ha nyugodtabb a lelke, akkor hajrá! Csak szerintem fölösleges...
Tök mindegy hogy kettős vagy nem kettős állampolgárról van szó! A határőr honnan a fenéből tudná hogy én kettős vagy akár többes állampolgár vagyok, ha nem mondom neki? A személyi mindenkinek ugyanolyan természetesen függ a kibocsájtás idejétől.
Sziasztok! Tudtok olyan telefonszámot, ahol érdeklődni lehet egy útlevél elkészültéről?
Most derült ki, hogy az egyik gyerkőc, két évvel ezelőtt, csak két évre kapott útlevelet a másik meg ötre. Mi meg voltunk nyugodva, hogy egyszerre készült az útlevél, tehát mindkettőnek érvényes. Hétvégén a központi okmányirodába voltunk és ott egy nagyon szigorú, nem kedves, de legalább nem is segítőkész ügyintéző közölte, hogy szombaton lehet csak megjelenni az útlevélért. Én kérdeztem, hogy esetleg nem érkezhet-e meg előbb, mondjuk pénteken, mert akkor még itt dolgozom és nem kell beutazni. A válasz az volt, hogy menjek be, húzzak sorszámot és kérdezzem meg. Ez jól is hangzik, csak kicsit messze van még így is és elvesz pár órát, ráadásul bizonytalan. Azt mondta telefonon nem lehet érdeklődni és kész.
Hát ezért kérdezem most tőletek, hátha van valami telefonszám, ahol tájékoztatást lehet kapni.
Dobaki, lentieket válaszolta Vadevezős, mikor azt kérdeztem, miért szállították le az utasokat a buszról.
vadevezõs írta:
Szia!
Kettős állampolgár volt minden okmányát odaadta és az útlevele lejárt volna két hónap múlva,dupla turnust mentek volna nászutasok voltak.Maradtak a Macedón határon.
Ezért említettem a kettős állampolgárságot. Mivel én még sosem voltam ilyen "státuszban", nem tudom, az útlevélben bejegyzik-e vagy mivel jár. (Írhatnám azt is, "honnan a fenéből tudhatnám"... hogy kiderül-e a határőr számára a státusz.)
De 100szónak is 1avége, mindenkinek köszi az infót, hozzászólásokat, jó lesz nekünk a személyi (hál'Istennek még sok évig érvényes).
Azt szeretném kérdezni, hogy igaz-e az a hír, hogy a Görögországba utazó nyaralóktól a határőr kérheti, hogy 3 hónapnál hosszabb ideig legyen a személyi igazolvány érvényessége?
#2193622014-06-30 21:02:36 Válasz a #219359. hsz-ra
Kedves Atta!
Ennek a topicnak az előző két-három oldala pontosan erről a témáról szól. Légyszíves végigolvasni, és döntsd el!
Természetesen kérni kérheti(ahogy még egy csomó más dolgot is!), csak az a kérdés, hogy jogosan kérheti-e!
Szerintem nem!
Sajnos a Balkánon bármit kérhetnek, és megtehetik hogy nem léptetnek be az országba. Persze erre van diplomáciai képviselet, de hát nem akar az ember egy nyaralást rögtön negatív emlékekkel kezdeni. De azért rendszerint nem ez ma már a tapasztalat.
#2194752014-07-01 14:18:17 Válasz a #219359. hsz-ra
Szia!
Tavaly írtunk a Külügynek (egyébként a honlapjukon is szerepel, azt hiszem) mert természetesen nyaralás elött egy héttel vettem észre, hogy szeptemberben lejár a személyim (augusztusban mentünk nyaralni) és érvényes útlevelem sem volt.Azt a választ kaptuk, hogy érvényes okmány a feltétel.Ennyi.Az más kérdés, hogy kicsit tartottam attól, hogy mi van, ha belekötnek a határőrök, így S.O.S.-ben csináltattam egy útlevelet és személyit, utóbbi nem volt biztos, hogy kész lesz.(nem is lett...)
Ha megnyugtat, írj nekik te is, ez volt a cím:konz@mfa.gov.hu
Többen köztük én is érdeklődtünk a személyi igazolvánnyal utazásról és érvényességéről. Ma beszéltem a szerb és makedón nagykövetséggel is. A szerbeknél megkövetelik a 90 napot a személyi igazolvánnyal utazóknál is - azonnal jött a válasz és határozott volt - bár a határőr "mérlegelhet", a makedónoknál a válasz bizonytalan volt, de törvényi szabályozás csak az útlevélre van 90 nap. Szerintük ez alapján személyi igazolványnak csak érvényesnek kell lennie.
Én ezek után 3 napos sürgősséggel megkértem a lányomnak az útlevelet (7.500 + 29.000 HUF)