Bár kevesen kérnek itt menedékjogot, Görögország ideális folyosó az Európai Unióba tartó illegális bevándorlók számára. A görög kormány azt állítja, hogy teljes mértékben elítéli az emberi jogok megsértését, ám az Amnesty International A reflektorfényen kívül című jelentésében kimondja: a görög kormány képtelen hatékonyan fellépni a diszkrimináció ellen.
A minden formában megnyilvánuló diszkrimináció az AI szerint leginkább a társadalom peremén élőket érinti - menekülteket, bevándorlókat, romákat és más nemzeti kisebbségeket. A diszkrimináció legtöbbször magától az államtól származik.
A jelentés szerint a görög hatóságok nem alkalmazzák az emberi jogok védelmét biztosító nemzetközi törvényeket, sem pedig a menekültügyi folyamattal kapcsolatos rendelkezéseket.
Az albánok, afgánok, irakiak, pakisztániak ezrével érkeznek menekültként Görögországba. Néhányukat már a határon lelövik, másokat azonnal határsértéssel vádolják és letartóztatják, még mielőtt menedékjogot kérhetnének. A letartóztatás során biztosított körülmények az ország egyes részeiben nem európaiak - állítja a jelentés, amely szerint már a migrációs törvények sem felelnek meg a kívánalmaknak.
A felmérés a romák és más nemzeti kisebbségek helyzetét is taglalja, olyan esetekről is beszámol, amikor bizonyos etnikai csoport tagjait erőszakkal elűzték lakóhelyükről. A bevándorlók esetenként arra panaszkodtak, hogy a görög rendőrség fizikai erőszakot alkalmazott velük szemben.
Az elmúlt években a görög hatóságok több alkalommal elismerték, hogy nem voltak eléggé hatékonyak a bevándorlók és a kisebbségek jogvédelme ügyében. Ez az Amnesty International szerint önmagában kevés, sőt, ha minden marad a régben, akkor a beismerés hátrányosan érinti az általános társadalmi felfogást ezekkel a csoportokkal szemben, fajgyűlöletet és idegengyűlöletet eltűrő légkört teremt. |