Az Európai Bizottság bírósági eljárást kezdeményez Görögország ellen a vegyes szállítással kapcsolatos uniós törvények megsértése miatt.
A szóban forgó jogszabályok a közúti szállítás rovására a vegyes - vasúti, folyami és tengeri - szállítást helyezik előtérbe, s a görögök túlzott szigorral igyekeztek azokat érvényesíteni.
A panasztevő egy osztrák szállító cég volt, amely Ausztria és Görögország között fuvarozott. Bejelentése szerint a görög hatóságok jogsértő módon akadályozták munkájában a céget, amikor a fuvarozási útvonal utolsó szakaszán az EU-jogszabályra hivatkozva leállíttatták a tehergépkocsikat.
A Bizottság helyt adott a panasznak, és úgy véli, a görögök tévedtek. Az ügyre vonatkozó direktíva szerint ugyanis az EU területén működő, a piaci követelményeknek eleget tevő közúti fuvarozó lebonyolíthatja közúton vegyes szállítás során is a kezdeti és a végső útszakaszt akkor is, ha nincs fiókszervezete az érintett tagország területén. A direktíva ilyen esetekben tiltja bármilyen korlátozó intézkedés foganatosítását, így például kvóta felállítását, vagy engedély beszerzésére vonatkozó kötelezettség előírását. |