Alagutat avattak pénteken a bolgár-görög határon, amelyet egyebek között azért építettek, hogy megóvják a térségben élő barnamedvéket a járművektől.
Bulgária és Görögország között ez a második nemzetközi határátkelőhely. A 448 méter hosszú beruházás a bolgár fővárostól 240 kilométerre délre fekvő Ilinden közelében van, és megépülésével kapcsolat létesül a görög oldalon Exohi Drama településsel. A két falu a múlt század eleje, az 1913-as második balkáni háború óta él teljesen elszigetelve egymástól.
Amíg Bulgária a szocialista tömb része volt, a területet vasfüggöny választotta el a szomszédos görög településektől. A vasfüggöny leomlását követően a térségbeli infrastruktúra fejlesztését mintegy tíz évig környezetvédők tiltakozása késleltette, akik azt állították, hogy egy autóút veszélyesen kihatna a barnamedvék élőhelyére.
Bulgária várható uniós csatlakozásával azonban jelentősen javult a két ország viszonya, és ennek köszönhetően elkészült az alagút, és felgyorsulhat a két ország közötti közúti forgalom. A környezetvédők is elégedettek lehetnek, mert az alagút elvezeti a forgalmat a barnamedvék hegyvidéki élőhelyétől.
A pénteki avatóünnepségen részt vett Georgi Parvanov bolgár és Karolosz Papuliasz görög államfő, valamint több száz ünneplő, tapsoló görög és bolgár állampolgár. |