A görög kormány mintegy 300 millió forint (1,2 millió euró) gyorssegélyt utalt ki a Zakhyntos szigetén élő ritka tengeri teknősök megmentését szolgáló intézkedésekre, és drákói rendszabályokat léptetett életbe a védett állat elhurcolásának megakadályozása érdekében.
A Jón szigetvilág legdélibb tagjának egyik különleges nevezetessége a felnőtt korában 85-100 centi hosszúságú álcserepesteknős (caretta caretta), amely Zakhyntos homokos tengerpartjain rakja le tojásait.
Az utóbbi években a szigetre látogató turisták és állatcsempészek tömegesen vitték magukkal a teknőstojásokat és a teknőscsemetéket. Az Európai Bíróság 2002-ben súlyos elmarasztalásban részesítette Görögországot a faj védelmét szolgáló óvintézkedések elmulasztása miatt.
A vízben táplálkozó, szivacsokat, medúzákat, rákokat, kagylókat és osztrigát fogyasztó álcserepesteknősök nőstényei kétévente visszatérnek szülőhelyükre, nagy gödröket ásnak, s abba rakják tojásaikat. Egy nőstény egy alkalommal 100-120 tojást rak, a kisteknősök között azonban igen nagy a "csecsemőhalandóság": 1000-ből átlagban 2-3 éli meg a felnőttkort. Ezt a kedvezőtlen arányt tovább rontotta a teknősvadászok ellenőrizetlen garázdálkodása.
A környezetvédelmi miniszter a hét elején bejelentette, hogy 40 őrt vettek fel, akik mostantól éjjel-nappal felügyelik a tengerpartot. Munkájukat segíti a parti őrség is, amely rendszeresen fog járőrözni a teknősök által legkedveltebb plázsok mentén.
Forrás: |