Görögországban felfedeztek egy neolitikumi barlangkomplexumot, mely azt sugallja, hogy nem minden barlanglakó élt nomád vadászó-gyűjtögetű életet, volt, aki farmerkedett és pásztorkodott. Még a szerszámoskamrának megfelelő kőkorszaki helyiségük is volt. (Fotó: Hellén Kulturális Minisztérium)
A bizonyítékok egy Kr.e. 5300-3900 tartományból fennmaradt, barlangkomplexumból származnak. A lakóhelyen tapasztott talajt és növénytermesztésre utaló bizonyítékokat találtak, egy közelben kialakított istállóval.
Ezen háztartás önellátó volt - mondja Dr. Panagiotis Karkanas régész, aki a Kouveleiki-barlangok feltárását vezeti. A kutató szerint a helyszín egy hátköznapinak számító háztartás volt. Az emberek ott éltek, főztek, aludtak, valószínűleg egész évben. Farmerek és pásztorok is voltak egyszerre. Karkanas akkor jutott ezen következtetésre, amikor megvizsgálta a barlangokból előkerült tárgyakat, és részletes mikroanalízist végzett a barlangi üledékeken.
A komplexum két barlangból áll, az elsőt számos sziklatömb osztja két kamrára. Ezek valószínűleg a barlang tetejéről zuhantak le, amikor azok még lakatlanok voltak. A barlangi emberek ezen természetes felosztást előnyükre használták ki, mivel az egyik leesett sziklát lekerekítették és egyfajta falat hoztak belőle létre, így folyosószerű képződmény alakult ki a két kamra között.
Az elülső kamrában égetett trágyát találtak, mely azt sugallja, hogy néhány állatot - valószínűleg kecskéket és juhokat - a barlangban tartottak. Karkanas szerint az állatok talán tejelők vagy nagyon fiatal egyedek lehettek. A ganéjban fellelt gabonamagvak és maradványok azt jelzik, hogy a barlanglakók talán mégis művelték a barlangok előtti földet. A kutató kihangsúlyozta, hogy Görögországban Kr.e. 6500-ban, a neolitikum kezdetén kezdődött a farmerkedés.
Az első barlangban festett edények, csiszolt fejszék, agyag- és márványszobrocskák, darálók és egy egész kollekció obszidián, kovakő és kvarc eszköz került elő. A sötét, hátsó kamra - mely körülbelül 150 négyzetméteres - a jelek szerint a fő lakórész volt. Megtalálták a családi tűzhely nyomait, a talajt égetett trágya és vörös agyag elegyével tapasztották be. Karkanas szerint ezen típusú tapasztás ezen időszakban igen szokatlan volt, mivel csak később lett népszerű, és máig használják. (Fotó: Hellén Kulturális Minisztérium)
A kutató szerint a második barlang valószínűleg egyfajta kiegészítő tevékenységi terület volt, a szerszámoskamra valamiféle prehisztorikus verziója. Kilenc sírt találtak, mely azt mutatja, hogy egyes emberek egész életüket a barlangok közelében élték le.
Forrás: |