Edessza Pella fővárosa, Közép-Macedónia prefektúrájában, Észak-Görögországban. A város Görögország legfenségesebb vízforrásainak ad otthont.
Az „Edessa” név jelentése „torony a vízben”, és a város nevezetes vízesései ihlették. Valójában a terület vízhez való kötődése olyannyira jó, hogy még egy múzeum is foglalkozik a témával, a Szabadtéri Vízimúzeum.
Az Edessa-vízesések a 14. században keletkeztek, egy jelentős geológiai vagy időjárási jelenség, valószínűleg földrengés után.
Az évszázadok során a víz képződményei változtak, és a medencében összegyűlttől a városon átfolyó vízig, egészen addig, amíg végül létrejött a mai lélegzetelállító jelenség, a városi vízesések.
Ez a két vízesés nagyon különbözik egymástól. Van egy dupla vízesés, amelyet Lamda néven említenek, és egy egyetlen, 70 méteres vízesés, amelyet Karanos néven ismernek.
A Lamda dupla vízesésnek mondható, mivel a víz oldalra folyik, és leereszkedése során a sziklák kettéhasítják.
A Lamda és Karanos egy 15 hektáros parkban, az Edessa Waterfall Parkban találhatók, és buja zöld fák, vadvilág és természet veszi körül. A látogatók végigsétálhatnak a park kövezett ösvényein, piknikezhetnek, és élvezhetik a vízesések erejét.
A köztünk lévő rettenthetetlen felfedezők számára pedig van egy rejtett ösvény Karanos vízfüggönye mögött, amelyen az emberek átkelhetnek, ha nem bánják egy-két csobbanást. A Karanos-vízesés alján található egy kis barlang bejárata, amely szintén felfedezhető.
Edessa természetes kínálata azonban nem ér véget. Edessa városától és a Waterfall Parktól félórányi autóútra északra található a Pozar termálforrás.
A Kaimaktsalan- hegy lábánál megbúvó meleg vizek terápiás megkönnyebbülést kínálnak, mind fizikailag, mind lelkileg.
A Pozar termálforrásokat, más néven Loutraki Aridiai fürdőket egész évben Edessa önkormányzata üzemelteti. Ez a természetes gyógyfürdő az 1960-as évek óta működik, és negyvennyolc egyéni fürdővel rendelkezik. |