KÉPEK A FOTÓALBUMBÓL
LEGNÉPSZERŰBB ALBUMOK
NÉPSZERŰBB BESZÁMOLÓK
LEGNÉPSZERŰBB LEÍRÁSOK
LEGNÉPSZERŰBB INFÓK
LEGNÉPSZERŰBB RECEPTEK
NÉPSZERŰBB FÓRUMTÉMÁK
LEGUTÓBBI KOMMENTEK
LEGUTÓBBI LEÍRÁSOK
LEGUTÓBBI GÖRÖG HÍREK
LEGNÉPSZERŰBB ZENÉK
LEGUTÓBBI ÜZENETEK

Infók


Evia - A Chalkida árapály rejtélye

Az Evia szigetén élő chalkidai (vagy „Halkida”) lakosainak rengeteg oka van arra, hogy büszkék legyenek történelmi és gyönyörű városukra, de ha van valami, ami kiemelkedik a többi tulajdonság közül, az annak kell lennie. árapály-áramok, amelyek a legegyedibbek.

A tengeri áramlatok a híres Evripus-csatornában, a rendkívül keskeny vízszorosban, amely Chalkidát választja el Görögország szárazföldjétől, egyszerre hat órán át északi irányban halad.

Közvetlenül ezután következik egy körülbelül nyolc perces időszak, amikor a vizek mozdulatlanok maradnak, hasonlóan a „halálos árapályhoz”, amely a világ óceánjaiban a normál árapály-ciklus része.

Ennek a nyolc percnek a teljes csendje után a vizek ismét irányt változtatnak, irányt fordítanak, és további hat órán át dél felé folynak.

Ennek az örökkévaló folyamatnak nem volt kezdete és nem lesz vége. Minden nap négyszer megtörténik (többnyire – erről később), és ősidők óta váltja ki az emberek csodálatát és érdeklődését.

Tudományosan bebizonyosodott, hogy ezek az áramlatok vagy árapályok, amelyek a Föld óceánjaiban és tengereiben fordulnak elő, a Holdnak a Földet érő gravitációs vonzása miatt jönnek létre.

Ennek a kozmikus szabálynak azonban megvannak a maga, egyedi kivételei, és ez az, ami ezt érdekessé teszi. Ez az időszakos jelenség a holdhónapon alapul.

A 7–9. és a 22–24. holdnapon a vizek nem váltják meg az irányt hat óránként.

Lehetséges, hogy ezalatt a hat nap alatt, amelyet „a rendetlenség napjainak” neveznek, a vizek vagy akár tizennégyszer változtatnak irányt, vagy egyáltalán nem változtatnak irányt, ehelyett legfeljebb nyolc percig mozdulatlanok maradnak.

Az áramlat sebessége körülbelül 12 kilométer/óra (7,5 mérföld/óra vagy 6,5 csomó) tetőzik, észak és dél felé is haladva, és a kisebb hajók gyakran nem képesek ellene vitorlázni.

Az áramlás megfordulásának időpontjához közeledve a vitorlázás még bizonytalanabb az örvényképződés miatt.

Ennek a jelenségnek a rejtélye és szépsége érthető módon ősidők óta lebilincseli a görögöket. Azt mondják, hogy a csatorna nevét egy Euripusz nevű emberről kapta, aki belefulladt az „őrült vizek” rejtélyének megfejtésére irányuló bátor kísérletébe.

Maga a nagy görög filozófus, Arisztotelész is, akinek ősei Chalkidából származtak, a területre utazott, hogy tanulmányozza ezt a jelenséget, és számos más tudós és filozófus próbálta megfejteni e szabálytalan dagály talányát az évszázadok során.

A Phaedo című művében Platón arra kérte Szókratészt, hogy hasonlatként használja az Euripus-dagályt azokra a dolgokra, amelyek „fel és alá mennek”, amikor leírja azok gondolkodását, akik szerint semmi sem egészséges vagy stabil. A mai Chalkidán a látogatók továbbra is döbbenten figyelik a víz irányának változását hatóránként (és talán még jobban megdöbbennek, amikor látják, hogy a „rendetlenség napjai” során milyen sok változás következhet be).

Ennek az egyedülálló jelenségnek a megfigyelésére a legjobb kilátó a város közepén lévő régi felvonóhídról nyílik, amelyet áthelyeznek, hogy lehetővé tegye a hajóforgalmat. A híd a szoros legszűkebb pontján található, ahol a víz mindössze 38 méter (125 láb) széles.


  2022-05-21 

  162 99% 





Szálláshelyek Görögországban

Több mint 50.000 szállásajánlat