KÉPEK A FOTÓALBUMBÓL
LEGNÉPSZERŰBB ALBUMOK
NÉPSZERŰBB BESZÁMOLÓK
LEGNÉPSZERŰBB LEÍRÁSOK
LEGNÉPSZERŰBB INFÓK
LEGNÉPSZERŰBB RECEPTEK
NÉPSZERŰBB FÓRUMTÉMÁK
LEGUTÓBBI KOMMENTEK
LEGUTÓBBI LEÍRÁSOK
LEGUTÓBBI GÖRÖG HÍREK
LEGNÉPSZERŰBB ZENÉK
LEGUTÓBBI ÜZENETEK

Infók


Görög szigetek: - Hiosz (Chios)
A 842 km2 területű, 50.000 lakosú Hiosz, Számosz és Leszvosz között, a kisázsiai török partoktól mindössze 8 km távolságban fekszik. A valaha sűrű erdők borította, de napjainkban többnyire kopár sziget változatos domborzatát északon magas hegyek között rejtőző zöldellő völgyek, a lankás délen földművelésre kiválóan alkalmas síkságok jellemzik. Hagyományosan ezeken a déli területeken termesztik a masztika előállítása céljából a pisztáciafa egyik különleges fajtáját. Az alacsony fa kizárólag a sziget, sőt csak e tájék sajátos éghajlati körülményei között termeli a masztikának nevezett illatos, sűrű, tejfehér váladékot, amelyet a fa ágainak és törzsének vékony tűszúrásokkal való megcsapolásával kapnak. Ezt a műveletet évente háromszor végzik el. Az összegyűlt nedűt kiszárítják és kikristályosítják. Az ókor ót nagy becsben tartott aromát gyógyszerként, leheletfrissítő rágógumiként, parfümalapanyagként és különböző édességek, lekvárok, likőrök, italféleségek ízesítőanyagaként használják ma is. Közülük is legismertebb és legnépszerűbb az Ouzo nevű aperitif.

Termékenysége és kivételes földrajzi fekvése miatt Hioszt gazdag, istenáldotta szigetként tartják számon, amely a sorozatos emberi és természeti csapás okozta pusztítások után újra és újra képes volt talpra állni. Noha az első világháború hatására gazdasági és kereskedelmi jelentősége, valamint lakossága is fogyatkozott, a turizmus elől hosszú évekig tudatosan elzárkózott. Csak a 80-as években fogott jelentősebb idegenforgalmi infrastrukturális fejlesztésekbe. Ma már a külvilággal kiváló összeköttetése, viszonylag fejlett belső úthálózata és tömegközlekedése, elegendő szálláshelye és néhány modern tengerparti üdülőhelye van, több települése pedig a falusi turizmusra rendezkedett be. Hioszt ennek ellenére a tömegturizmus még ma is alig érinti. Látogatói főleg az Athénba és Amerikába elszármazott visszatérő szigetlakók. A sziget változatos tájai, érdekes települései, egyedülálló bizánci, genovai és török műemlékei, tárgyi alkotásai miatt néhány napos tartózkodást feltétlenül megérdemel.A 842 km2 területű, 50.000 lakosú Hiosz, Számosz és Leszvosz között, a kisázsiai török partoktól mindössze 8 km távolságban fekszik. A valaha sűrű erdők borította, de napjainkban többnyire kopár sziget változatos domborzatát északon magas hegyek között rejtőző zöldellő völgyek, a lankás délen földművelésre kiválóan alkalmas síkságok jellemzik. Hagyományosan ezeken a déli területeken termesztik a masztika előállítása céljából a pisztáciafa egyik különleges fajtáját. Az alacsony fa kizárólag a sziget, sőt csak e tájék sajátos éghajlati körülményei között termeli a masztikának nevezett illatos, sűrű, tejfehér váladékot, amelyet a fa ágainak és törzsének vékony tűszúrásokkal való megcsapolásával kapnak. Ezt a műveletet évente háromszor végzik el. Az összegyűlt nedűt kiszárítják és kikristályosítják. Az ókor ót nagy becsben tartott aromát gyógyszerként, leheletfrissítő rágógumiként, parfümalapanyagként és különböző édességek, lekvárok, likőrök, italféleségek ízesítőanyagaként használják ma is. Közülük is legismertebb és legnépszerűbb az Ouzo nevű aperitif.

Termékenysége és kivételes földrajzi fekvése miatt Hioszt gazdag, istenáldotta szigetként tartják számon, amely a sorozatos emberi és természeti csapás okozta pusztítások után újra és újra képes volt talpra állni. Noha az első világháború hatására gazdasági és kereskedelmi jelentősége, valamint lakossága is fogyatkozott, a turizmus elől hosszú évekig tudatosan elzárkózott. Csak a 80-as években fogott jelentősebb idegenforgalmi infrastrukturális fejlesztésekbe. Ma már a külvilággal kiváló összeköttetése, viszonylag fejlett belső úthálózata és tömegközlekedése, elegendő szálláshelye és néhány modern tengerparti üdülőhelye van, több települése pedig a falusi turizmusra rendezkedett be. Hioszt ennek ellenére a tömegturizmus még ma is alig érinti. Látogatói főleg az Athénba és Amerikába elszármazott visszatérő szigetlakók. A sziget változatos tájai, érdekes települései, egyedülálló bizánci, genovai és török műemlékei, tárgyi alkotásai miatt néhány napos tartózkodást feltétlenül megérdemel.


  2006-07-03 

  1691 80% 




Villa Oasis - Nea Potidea - Halkidiki
Privát homokos strand, csodálatos kilátás, mindössze 100 m-re a tengertől.
..:: Halkidiki, Kassandra, Nea Potidea ::..