KÉPEK A FOTÓALBUMBÓL
LEGNÉPSZERŰBB ALBUMOK
NÉPSZERŰBB BESZÁMOLÓK
LEGNÉPSZERŰBB LEÍRÁSOK
LEGNÉPSZERŰBB INFÓK
LEGNÉPSZERŰBB RECEPTEK
NÉPSZERŰBB FÓRUMTÉMÁK
LEGUTÓBBI KOMMENTEK
LEGUTÓBBI LEÍRÁSOK
LEGUTÓBBI GÖRÖG HÍREK
LEGNÉPSZERŰBB ZENÉK
LEGUTÓBBI ÜZENETEK

Infók


Görögország tóparti őskori települése - Dispilio

A Dispilio Lakeshore őskori település az egyik leglenyűgözőbb régészeti lelőhely Görögország északnyugati részén, Kastoria városa mellett.

A modern Dispilio falu közelében, egy Kastoriához közeli közösség, amellyel az Orestiada-tóban osztoznak, található az a település, amely sok információt kínál a környék őskori életéről.

Nisiben található, az Orestiada-tó déli partján, ahol a régészek több ezer leletet fedeztek fel a neolitikus korszakból.

A helyszín közelében a tólakók településének lenyűgöző kikapcsolódását hozták létre, amely vonzza a turistákat Görögországból és külföldről. A kiállításon az őskori település makettje is látható szalmából vagy szalmából és agyagból készült kunyhókkal, a tóban előkerült tárgyakkal, használati tárgyakkal.

Az őskori tóparti települést 1932 száraz telén fedezték fel, ami csökkentette a tó szintjét, ahol a tó partjától egy kis szigetecskét elválasztó helyen fakarómaradványok tárták fel a település nyomait.

1935-ben Antonios Keramopoulos régész előzetes felmérést végzett a helyszínen. Az ásatási munkálatok azonban nem fejeződtek be, a második világháború közeledtével.

A szisztematikus ásatási projekt évtizedekkel később, 1992-ben kezdődött Georgios Hourmouziadis, a Thesszaloniki Arisztotelész Egyetem őskori régészet professzora vezetésével.

Az ásatások során több ezer tárgyat találtak, köztük kőből, csontból és kovakőből készült eszközöket, valamint állatcsontokat, ami azt mutatja, hogy a lakosság mezőgazdasággal, vadászattal és halászattal foglalkozott.

A helyszínen olyan anyagokat is találtak, amelyekből a kunyhókat építették, például építési munkákra utaló formájú fakupacokat, nagy agyagtároló edényeket és szőtt kosarakat.

Kerámiákat, fa szerkezeti elemeket, magvakat, csontokat, figurákat és személyes dísztárgyakat is feltártak a régészek.

Ezen kívül több főzőedényt is találtak – sok közülük csónak alakút –, valamint csontból és kőből készült ékszereket. A legfontosabb lelet azonban egy csontfurulya volt, amelyről kiderült, hogy az egyik legrégebbi hangszer, amelyet Európában valaha találtak.

A Dispilio tóparti település talán legfontosabb lelete egy vésett vonalas elemekkel ellátott fatábla volt, amelyet a tó fenekén találtak.

Az egyedülálló fából készült tábla Kr.e. 5260-ból származik; valószínűleg az írott szó korai formája lehet, mivel a dél-balkáni településeken a Vinca-kultúrában találtak hasonló agyagba vésett szimbólumokat.

A fatáblán látható egyértelmű szimbólumok kétségtelenül valamilyen kommunikációt jelentenek, és azt jelzik, hogy a neolitikus ember tevékenységét és kultúráját írják le.

Ez egy olyan írásforma, amely megelőzte a lineáris A-t, amelyet szintén még nem sikerült dekódolni. A fából készült táblához hasonló vésett szimbólumokat találtak kis kerámia táblákon, amelyeket szintén még nem sikerült megfejteni.

A Dispilio Tablet néven is ismert, részben megsérült, amikor az oxigénben gazdag környezetnek volt kitéve a sáron és a vízen kívül, amelyben hosszú ideig elmerült.

Jelenleg tudományos megőrzés alatt áll. 2021-től a Dispilio Tablettel kapcsolatos teljes tudományos tanulmány a konzerválási munkálatok befejezésére vár.

A tóparti őskori település a jelek szerint hosszú ideig lakott volt, a középső neolitikum korszakának utolsó szakaszától (i.e. 5600-5000) a végső neolitikumig (i.e. 3000).



  2022-11-08 

  185 86% 





Szálláshelyek Görögországban

Több mint 50.000 szállásajánlat