A Halkidiki / Kasszandra-félszigeten lévő Nea Potideát kelet-thrákiai menekültek alapították 1922-ben, a korinthoszi Potidaia gyarmatváros helyén, melynek története az ókorban, Kr.e. VII. században kezdődött. Egyes történészek szerint még régebben, hiszen ugyanitt előzőleg egy Palléné nevű város volt. Jelentős ókori és mai pozícióját földrajzi helyzetének köszönheti, mely két tenger, a Thermaikosz-öböl és a Toroneosz-öböl ellenőrzését teszi lehetővé. A két öblöt egy csatorna köti össze. Potidaidát Kasszandreiának is nevezték egy időben, mivel Kasszandrosz alapította újra a II. Philipposz (Nagy Sándor apja) által elpusztított ókori Potiaiát Kr.e. 316-ban. Ezen a néven volt ismert a török időkig, majd "Kasszandra Kapujának" nevezik, avagy egyszerűen csak "Portesz"-nek (kapu), ahogy az idősebbek még ma is hívják. A római korban gyarmatvárosként virágzik, majd 540-ben a hunok a földdel tették egyenlővé. Jusztíniánusz császár erős várat építtetett ide, melynek romjai ma is láthatók. A megmaradt részei egy teljesen egyenes vonalú 1200m hosszú erődítményre utalnak, melyet helyenként négyszögletes bástyák szakítanak meg, és két magas toronyban végződő vége benyúlik a tengerbe. A török hódoltság idején a falakat elhanyagolták, de 1821-ben a félsziget lakossága helyreállította, és az újra megnyitott csatornával is megerősítette. A csatornát 1930-ban ásták újra. Hossza 1250 m, szélessége 40m, és a mélysége 8m. A kasszandra félszigetet ma egy 18 m magas híd köti össze a Chalkidikival. Régebben a híd megépítése elött, kompon lehetett átjutni a túlsó partra. A várostól egy kilométerre található egy épület, mely az Athosz-hegyi Dochiariu kolostor hatalmas birtokából maradt meg. A Taxiarchesz templom 1872-ben épült az ókori Potidaia építőanyagából.
A mai Potidea modern idegenforgalmi centrum, közlekedési csomópont, és a vidék legfontosabb kikötője. A várostól keletre hosszú, fövenyes part kezdődik, míg nyugatra a part igen meredek.
Nea Potidea után az út a félsziget elkeskenyedő részén fut végig magasan a hegyoldalon, párhuzamosan a Toroneosz-öböl partjával.A Halkidiki / Kasszandra-félszigeten lévő Nea Potideát kelet-thrákiai menekültek alapították 1922-ben, a korinthoszi Potidaia gyarmatváros helyén, melynek története az ókorban, Kr.e. VII. században kezdődött. Egyes történészek szerint még régebben, hiszen ugyanitt előzőleg egy Palléné nevű város volt. Jelentős ókori és mai pozícióját földrajzi helyzetének köszönheti, mely két tenger, a Thermaikosz-öböl és a Toroneosz-öböl ellenőrzését teszi lehetővé. A két öblöt egy csatorna köti össze. Potidaidát Kasszandreiának is nevezték egy időben, mivel Kasszandrosz alapította újra a II. Philipposz (Nagy Sándor apja) által elpusztított ókori Potiaiát Kr.e. 316-ban. Ezen a néven volt ismert a török időkig, majd "Kasszandra Kapujának" nevezik, avagy egyszerűen csak "Portesz"-nek (kapu), ahogy az idősebbek még ma is hívják. A római korban gyarmatvárosként virágzik, majd 540-ben a hunok a földdel tették egyenlővé. Jusztíniánusz császár erős várat építtetett ide, melynek romjai ma is láthatók. A megmaradt részei egy teljesen egyenes vonalú 1200m hosszú erődítményre utalnak, melyet helyenként négyszögletes bástyák szakítanak meg, és két magas toronyban végződő vége benyúlik a tengerbe. A török hódoltság idején a falakat elhanyagolták, de 1821-ben a félsziget lakossága helyreállította, és az újra megnyitott csatornával is megerősítette. A csatornát 1930-ban ásták újra. Hossza 1250 m, szélessége 40m, és a mélysége 8m. A kasszandra félszigetet ma egy 18 m magas híd köti össze a Chalkidikival. Régebben a híd megépítése elött, kompon lehetett átjutni a túlsó partra. A várostól egy kilométerre található egy épület, mely az Athosz-hegyi Dochiariu kolostor hatalmas birtokából maradt meg. A Taxiarchesz templom 1872-ben épült az ókori Potidaia építőanyagából.
A mai Potidea modern idegenforgalmi centrum, közlekedési csomópont, és a vidék legfontosabb kikötője. A várostól keletre hosszú, fövenyes part kezdődik, míg nyugatra a part igen meredek.
Nea Potidea után az út a félsziget elkeskenyedő részén fut végig magasan a hegyoldalon, párhuzamosan a Toroneosz-öböl partjával. |