Az ókori athéniak úgy tartották, hogy az Attikában virágzó 12 városállamból a legjelentősebbért, Kekrópiáért, a későbbi Athén birtoklásáért két isten, Athéna és Poszeidon versengett. A tengeristen háromágú szigonyával az Akropolisz sziklájából forrást fakasztott, míg az istennő lándzsájának szúrása nyomán olajfa nőtt ki a földből. Az istenek Athéna ajándékát ítélték hasznosabbnak, ő lett tehát a város védelmezője és névadója.
A mitológiai történet lefordítva arról az időről szól, amikor az Attikában megtelepülő görögök az uralmat kezükbe ragadták és Athéna tiszteletét kultusszá tették. Tanúság még az a tény is, hogy a görögök számára biztonságosabb foglalkozásnak számított a földművelés, mint az ismeretlen tengeren való hajózás.Az ókori athéniak úgy tartották, hogy az Attikában virágzó 12 városállamból a legjelentősebbért, Kekrópiáért, a későbbi Athén birtoklásáért két isten, Athéna és Poszeidon versengett. A tengeristen háromágú szigonyával az Akropolisz sziklájából forrást fakasztott, míg az istennő lándzsájának szúrása nyomán olajfa nőtt ki a földből. Az istenek Athéna ajándékát ítélték hasznosabbnak, ő lett tehát a város védelmezője és névadója.
A mitológiai történet lefordítva arról az időről szól, amikor az Attikában megtelepülő görögök az uralmat kezükbe ragadták és Athéna tiszteletét kultusszá tették. Tanúság még az a tény is, hogy a görögök számára biztonságosabb foglalkozásnak számított a földművelés, mint az ismeretlen tengeren való hajózás. |