A görögökről ismert, hogy filozófusok és újítók. A görögöknek azonban van egy másik oldala is: az az oldal, ahol a hagyományos hiedelmek , amelyek közül sok az ókorban gyökereznek, felülmúlnak minden értelmet.
A legviccesebb és legfurcsább görög hiedelmek és hagyományok
1. A tüsszögés megakadályozza, hogy teherbe essen
Ez nem csak egy régi feleségek mese, látod. Soranus, egy ókori görög orvos valójában azt hitte, hogy a nők tüsszögése a fogamzásgátlás egyik formájaként működik, így megakadályozza a terhességet. A szeretkezés után a nőket guggolásra, tüsszentésre és öblítésre utasította.
2. Az ókori Görögország „B-terve”
Ha a tüsszögési módszer nem hozta be a trükköt, Soranus azt tanácsolta a nőknek, hogy legközelebb próbálják ki a „B tervet”: dörzsöljék be a nemi szervüket cédrusgyantával vagy mézzel. Nyilvánvaló okok miatt (például, hogy káosz volt, és persze, hogy nem működött) a görög nők már nem szoktak követni az ilyen tanácsokat!
3. A mágikus izzadság mindenre gyógyír volt
Az ókori görögök csodálták sportolóikat, és egyfajta hírességnek tekintették őket. Nemcsak tisztelték őket, de azt is gondolták, hogy mágikus izzadságuk van.
Hogyan működött: A sportolók mindegyike meztelenül szerepelt, és olívaolajjal kenték be őket, és a versenyek során kiszorított verejtéknek mágikus gyógyító erejét tekintették.
A rabszolgák a versenyek után kaparnák a sportolók izzadt bőrét. Ezt az izzadság/olaj keveréket „gloios”-nak hívták. A gloiosokat pedig palackozták, és mindent gyógyító kenőcsként árulták a fájdalmakra.
4. Gonosz van a levegőben
Van egy ókori görög babona, amely még ma is teljesen beleszőtt a modern Görögország társadalmába. Nemzedékről nemzedékre adták tovább a gonosz szem vagy a „mati” hitét.
Bizonyítékok vannak arra, hogy a gonosz szem befolyást gyakorolt a görög társadalom hagyományaira egészen az ie 6. századig, amikor is gyakran megjelent az ivóedényeken.
Úgy tartják, hogy irigységből (akár jóból, akár rosszból) és féltékenységből valaki ráveti a gonosz szemet egy másik személyre.
Önről azt mondják, hogy „matiasmenos” (rossz szemmel hatolt ember), ha szédül, vagy ha fejfájása van és sokat ásít. A jó hír az, hogy a „varázslatot” megtörheti valaki, aki tudja, hogyan kell végrehajtani egy különleges rituálét, amely olajat, vizet és imákat foglal magában.
5. Köpködni a szerencsét
Határozottan vannak olyan babonák, amelyekben a görögök részt vesznek. Az ősi hagyomány és a gonosz szembe vetett hit mellett egy másik, Görögországban ma is megfigyelhető ősi gyakorlat nem más, mint a köpködés.
Valójában a köpködésnek orvosi és babonás helye volt az ókori társadalomban, mivel az ókori görögök úgy gondolták, hogy a látásproblémák gyógyíthatók, ha valakinek a szemét köpéssel megdörzsölik, aki böjtölt.
Manapság a görögök még mindig gyakorolják azt az ősi hiedelmet, hogy valakinek leköpése a gonosz energia vagy jelenlét minden formáját csökkenti. Valójában inkább hangeffektus, mint nyálkiszorítás, csak egy gyengéd „FTOO, FTOO, FTOO”, ezért légy hálás.
A görögök esküvőkön is alkalmazzák a köpködő babonát. Ha valaki megdicséri a menyasszony ruháját, háromszor ki kell köpnie a „ftoo”-t, hogy kivédje az esetlegesen fellépő negatív erőket. Valójában nem ritka az „ftoo, ftoo, ftoo!” kórusa. ahogy a gyönyörű menyasszony végigsiklik a folyosón.
6. Mykonos p arty szigete a vámpírok táptalaja
A 18. századi felvilágosodás kora előtt a görög folklórban honos lények voltak veszélyesek. Ezeket a „sétáló halott” lényeket vrykolakeknek nevezték.
A legenda szerint a vrykolakek éjszaka elhagyták sírjaikat, és hangosan kimondva kopogtattak feltételezett áldozataik ajtaján. Ha az első kopogtatás után nem érkezett válasz, az ártatlannak nem esett baja.
Ha azonban az emberek szerencsétlenül válaszolnának, néhány nap múlva meghalnának, majd maguk is vrykolakékká változnának.
Érthető, hogy a mai napig sok görög faluban él az a babona, hogy soha nem szabad az első kopogtatásra ajtót nyitni! |