 Kréta, Chania, Aptera ókori színháza
A színház mindig is fontos szerepet játszott az ókori városok közéletében. Az ókori Apterában a színház a helyszín legdélebbi oldalán épült, a Fehér-hegység (görögül: Lefka Ori) felé néz. A színház legjelentősebb részei a koilon (előadóterem), a zenekar és a skene. A teljes befogadóképességét 3700 nézőre becsülik.
A színház zenekara az egyik legkisebb, 5,45 m sugarú, ami arra utal, hogy zenei és színházi előadásokra szánták. Padlója préselt talajból készült, középen a Dionüszosz-oltár, a Kakukkfű kör alakú kőtalapzata található, ahol minden előadás előtt áldozatot mutattak be. A színtér volt az, ahol a színházi játék kibontakozott. Négyszögletű szerkezete volt a zenekar szélén, amely a koilon túloldalán helyezkedett el. A ma Apterában megfigyelhető jelenet a Római Birodalom idején épült. A színház keleti és nyugati részén található a parodoi bejárat.
A színház legkeletibb oldalán található kőburkolatú utcák nagy jelentőséggel bírnak, és a hellenisztikus időszakból származnak. Teljes hossza 55 m, maximális szélessége 1,60 m. A keleti bejárat felől bejáratként szolgált a zenekarhoz.
Az ásatásokból arra a következtetésre jutottak, hogy a színház felső részétől keletre található, epitheatron néven ismert lépcsőházat a város más, a színház közelében elhelyezkedő középületei, köztük a szentélyek is használták. Az Aptera Színház építésének fő szakaszai a hellenisztikus időszakra, a római I. és II. római korszakra vonatkoznak. |