Az Agios Titos valószínűleg a legrégebbi templom Heraklionban. Az eredeti épületet a 10. században emelték, miután Krétát Nikiforos Fokas bizánci tábornok 961-ben visszafoglalta. Ez egy háromhajós bazilika volt, több mint 170 méter hosszú, és Görögország egyik leghosszabb bazilikája.
A templomot kétszer földrengés, egyszer tűzvész pusztította el - a 14. és 15. században -. Építészeti változtatások nélkül újjáépítették, és Handax (a modern Heraklion) fő katolikus templomaként élt tovább. A bizánci, velencei és török korban neves helybelieket temettek el a templomkertben.
Amint a város török kézre került, Agios Titos templomot mecsetté alakították át, Vezir mecsetté (Ali Kioprouli Vezir után, aki Handax meghódítója volt. Az utolsó pusztítás után, az 1856-os földrengés hatására a templomot a semmiből újjáépítették 1872-ben épült, neoklasszikus jellegű épület, intenzív eklektikával és számos keleti jellegzetességgel, mivel eredetileg mecsetnek szánták.
Titus Szent Pál tanítványa volt, Kréta első püspöke és a sziget őre. Titus koponyáját a velenceiek adták vissza, és egy kis kápolnában őrzik a hajótól északra, egy mitrában. |