A janicsárok mecsete Chaniában, Krétán az egyik legismertebb épület az egész szigeten, amely a legnagyobb Görögországban.
Egykor évszázadokon át az oszmánok uralták Krétát, amely számos emléknek ad otthont erről az időszakról; Könnyen észrevehető a különböző típusú épületek és építkezések révén, a török örökség továbbra is él a sziget építészetén keresztül.
Krétát 1646-ban oszmán tartománnyá nyilvánították, amikor a törököknek sikerült meghódítaniuk a sziget nyugati részét. A velenceiek azonban 1669-ig megtartották hatalmukat Candia fővárosában (jelenleg Heraklion).
Souda, Gramvoussa és Spinalonga part menti szigeti erődítményei voltak az egyetlenek, amelyek 1715-ig velencei uralom alatt maradtak, amikor is az oszmánok elfoglalták őket. Kréta csak 1898-ban vált autonóm állammá.
A janicsárok mecsete Chaniában, Krétán
Chania városában bizánci, velencei és oszmán épületek együtt élnek a város tájképében. Ami a muszlim építészetet illeti, a város egyik legikonikusabb szeglete a híres janicsárok mecsete.
A régi velencei kikötőben található mecset egy korábbi, egyhajós templom alapján épült. Már nem működik vallási épületként, továbbra is a legrégebbi oszmán kori építmény.
A Kucjk Hassan mecsetként is ismert épület jelenlegi formájában 1645-ből származik, amikor a törökök elfoglalták Chaniát; ez a sziget legrégebbi oszmán épülete.
1923-ban megszűnt mecsetként működni, azóta kávézóként, étteremként és turisztikai irodaként is funkcionál a helyszín. A közelmúltban a mecsetet felújították, kiállításoknak szentelt térré vált.
A janicsárok rabszolgasorsú nem muszlimok voltak (mivel az oszmán törvények értelmében a muszlimnak született embereket nem lehetett rabszolgává tenni); általában fiúk voltak, akiket politikai vagy hadifogságba estek.
Később a szultán janicsárokat választott birodalmában az ígéretes fiúk közül. Ezek a fiatal katonák általában hat és tizennégy év közöttiek voltak, elvitték otthonukból, és török családokhoz küldték, hogy áttérjenek az iszlámra, és megtanulják a törökök nyelvét és szokásait.
Folyamatosan felügyelet alatt álltak, de a legtöbb tekintetben mégsem tekintették őket szokásos rabszolgáknak.
A janicsárok
A nagyon szigorú fegyelem mellett a janicsárok rendkívül képzett katonák voltak, akiktől a társadalom minden tagja tartott. Speciális egyenruhát viseltek, és nyugdíjba vonuláskor magas fizetést, valamint nyugdíjat kaptak. Az idő múlásával végül sikerült létrehozniuk saját társadalmi osztályukat.
A janicsárok mecsetének külső homlokzata még mindig jól látható arab feliratokat tartalmaz, és még mindig a helyén tartja a fülkét. A hátsó udvart azonban, ahol egykor egy csodálatos pálmafás kert és annak minaretje volt, bombázták és elpusztították Chania náci megszállása idején, a negyvenes években.
A janicsárok mecsete, bár Kréta egyik legismertebb muszlim arca, nem az egyetlen példa, amelyet az oszmán uralom ideje hagyott hátra. A festői Splantzia negyedben Chania legmagasabb minaretjének maradványai is megtekinthetők a Szent Miklós-templom területén.
A templomban a sziget három nagy öröksége látható: egy velencei épület és egy oszmán minaret egy görög ortodox harangtoronnyal párosul. |