Görög ünnepek
Nyomtatóbarát verzió
  Fórum : Görögország
Hozzászóló Üzenet
# 46
KijelentkezvePrivát üzenet küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Elinolatri
Aktív fórumos
Aktív fórumos
148 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#95451 Üzenet linkje2009-04-19 07:29:22 

Ez a hét a görögöknél a húsvét hete
Köszönés:(Hrisztosz aneeszti)Krisztius feltámadott. válasz:(alifosz aneeszti) valóban feltámadott

A görög Húsvét

Az ortodox világ egyik legfontosabb vallási ünnepe a Húsvét, amely nem csupán újkori hagyományokból, hanem a többistenhit korszakából származtatható.
A hajdan 40 napig tartó böjtölési időszakot a modern görögök csupán egy hétre szűkítették le, igaz, hogy a jórészt vallási eredetű tilalmak még mai befolyásolják a helybeliek életét és szokásait A Húsvétot megelőző időszakban az emberek csendesebbek, hisz ezekben a napokban nem illik zajongani, szórakozni, hangosan zenét hallgatni, veszekedni vagy káromkodni. A szertartások már nagy csütörtökön elkezdődnek, amikor egy gyönyörű mise alatt, Jézus jelképes keresztrefeszített képét körbehordják és a hívők virágokat szórnak rá.
Nagypénteken már korán reggel, asszonyok önkéntes csapata díszíti ezernyi virággal a templomokban Jézus jelképes sírját. /Epitáfio/ Amikor elkészül, hívők özönlenek a nap folyamán, leróni tiszteletüket.
Ahogy eljön az este, minden templomban, méltósággal felemelik a sírt és kihozzák, és ekkor kezdődik a körmenet. A hívők követik templomuk papjait a jelképes sírral, miközben búsan konganak a harangok mindenfelé. A városi zenekarok / ahol van / díszruhában mennek elöl a gyászindulót játszva, az emberek égő gyertyaszállal a kezükben követik a menetet.

Az asszonyok megfőzik a " magiricát'', amit még éjjel, a feltámadás után esznek szinte minden görög otthonban. Ez egy hagyományos húsvéti étel, talán inkább leveshez hasonló. A kisbárány belsőségéből, beleiből főzik, újhagymával, salátával, rizzsel, tojással beverve, megcitromozva. Az étel állítólag alkalmas arra, hogy a nagy lakomázások időszakára felkészítse a gyomrot. Éjfél előtt, már mindenki ott várakozik a templomok előtt gyertyával a kezében. Pontban 12 órakor megkondulnak a harangok, és a templom mélyéről, elindul a Szent láng, ami egyenesen Jeruzsálemből érkezett. Kézről kézre, gyertyától gyertyára, egyre terjed, embertől emberig, csókok és jókívánságok közepette.
Mikor már mindenkinek megvan a lángja, sietnek vele hazafelé, millió apró fény az éjszakában. El kell jutni kialvás nélkül, az örökégő mécsesbe, ami nem hiányozhat egyetlen görög otthonból sem.
Sokan keresztet rajzolnak vele az ajtófélfára, a küszöb felett, mert úgy tartják, ez szerencsét hoz a házra.
Végre felszabadultan asztalhoz ülhetnek és ehetik a „magiricát". A hangulat talán szilveszter éjszakájához hasonlítható. icon_wink.gif
Végül kívánok minden görögnek:
Kellemes Húsvéti Ünnepet (kaló páská)

# 47
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Szepeva
Kiemelt fórumtag
Kiemelt fórumtag
494 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#95524 Üzenet linkje2009-04-19 19:04:08 

elinolatri!
Köszi az ismertetést, érdeklődéssel olvastam.
Üdv. szepeva

# 48
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Bocsika
Kiemelt fórumtag
Kiemelt fórumtag
535 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#95836 Üzenet linkje2009-04-21 17:18:01 

Sziasztok!
Tudnátok információt adni nekem a Görög pünkösdről?
Vagy nem is tartják?Kicsit tudatlan vagyok!!!!

# 49
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Ginaaa79
Törzstag
Törzstag
688 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#125601 Üzenet linkje2010-02-09 20:03:37 

Sziasztok!
Most találtam rá, hogy mikor Sartiban leszünk aug-ban, 15-én ünnep lesz náluk. Volt már valaki aug. 15-én Sartiban? Ott is minden bezár?

# 50
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Kittus
Kezdő fórumos
Kezdő fórumos
4 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127496 Üzenet linkje2010-03-02 12:37:33 

Szia!

Voltam már Sartin augusztusban mikor az ünnep van. Minden nyitva van, sőt rengeteg ember árusok érkeznek. Tűzijáték is van.
Annyi embert soha nem láttam még Sartin mint azon a pár napon. Nekem nagyon tetszett.

# 51
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Fogtunder
Aktív fórumos
Aktív fórumos
178 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127605 Üzenet linkje2010-03-03 13:29:10  Válasz a #125601. hsz-ra Előzmény #125601

És akkor ott hasonló népi megmozdulások vannak,mint M.O-on?/Tüntetés,bunyó? icon_biggrin.gif /
# 52
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Vicosz
Törzstag
Törzstag
688 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127785 Üzenet linkje2010-03-04 18:03:05  Válasz a #127605. hsz-ra Előzmény #127605

Nem tudom milyen bunyóról kérdezel! Itthon is egyházi ünnep ezt mindenki tudja. Ha visszalapozol enaszelinolatrisz fórumozó társunk Júniusban szépen összefoglalta és köszönet érte! Okítás gyanánt :

Augusztus 15. Nagyboldogasszony napja

"Nagyboldogasszony az egyházi év legnagyobb Mária-ünnepe. A Nagyboldogasszony elnevezés kizárólag a magyar nyelvben, magyar szóhasználatban létezik, az egyház e napot hivatalosan Szűz Mária mennybemeneteleként ünnepli.
Ez nem csak a görögöknél nálunk és máshol is ünnep.
Én nem vagyok vallásos ember de biztos csodálatos ünnep lesz ez Sartin, hisz az ottani templom neve is (Szűz Mária)Nagyboldogasszony Szent Temploma.ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ- felirat olvasható rajta természetesen egyes betűi azért nem stimmelnek mert a kiírásban a vallás betüit használják mint például az "sz" Σ helyett a C-t és a " nagy omega" Ω helyett a kis betűt írják nagyobbra.Az görög A is egy kicsit másként íródott.
De ami a lényeg augusztus 15. minden helyen nagy vallási ünnep."

# 53
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Ginaaa79
Törzstag
Törzstag
688 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#127787 Üzenet linkje2010-03-04 18:08:29  Válasz a #127496. hsz-ra Előzmény #127496

Szia Kittus!

Köszi szépen. Kezdett rossz kedvem lenni, mert pont az lesz az utsó egész napunk ott, de akkor lehet az lesz a legjobb nap a nyaralásban:)

# 54
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Kittus
Kezdő fórumos
Kezdő fórumos
4 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127825 Üzenet linkje2010-03-05 10:03:40 

Biztos, hogy az lesz a legjobb napotok. Nekem örök élmény volt.
Most is kint leszek abban az időpontban és nagyon várom. icon_smile.gif

# 55
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Fogtunder
Aktív fórumos
Aktív fórumos
178 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127837 Üzenet linkje2010-03-05 11:25:02  Válasz a #127785. hsz-ra Előzmény #127785

Én csak azért írtam ilyen bunkón,mert náluk is most megmozdulások vannak.Én tudom a keresztény egyház ünnepe ez a nap.Nálunk ez munkanap és nemigen hallottam még magyar embert aki ünnepelte volna.Mást európai országok ilyenkor igen nagy ünneplést tartanak.
# 56
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Vicosz
Törzstag
Törzstag
688 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127898 Üzenet linkje2010-03-06 00:31:00  Válasz a #127837. hsz-ra Előzmény #127837

Fogtündér , melyik városban élsz?
# 57
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Fogtunder
Aktív fórumos
Aktív fórumos
178 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127943 Üzenet linkje2010-03-06 16:41:57  Válasz a #127898. hsz-ra Előzmény #127898

Magyarország egyik szépnek nevezett városában,amit most totál szétvernek SZEGED.
# 58
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Vicosz
Törzstag
Törzstag
688 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#127954 Üzenet linkje2010-03-06 17:17:48 

Szögöd hirös város,betyárok is lakják?
# 59
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Kaddi
Kezdő fórumos
Kezdő fórumos
5 hozzászólás


Nincs beírva úticél.
#148055 Üzenet linkje2010-08-07 19:50:02  Válasz a #127954. hsz-ra Előzmény #127954

Vizkereszt - januar

(lehet h mar irtak, csak nem vettem eszre) ilyenkor van olyan szokas, h a pap egy keresztet dob be a tengerbe, es kisebb, nagyobb gyerekek usznak utana, versenyezve, ki eri el leghamarabb.

Farsang - Karneval

Zakynthoszon is rendeznek felvonulasokat, jelmezekbe oltozott csoportok. Ez azt hiszem, h a farsang utolso vasarnapjan van. Este meg vmi mini jelenetet rendeznek, h meghal a karnevali kiraly, meggyujtsak,
az utolso elotti vasarnap is van karnevali felvonulas, de az kisebb, foleg gyerekcsoportok kepviseltetik magukat.
vmelyik nap vmi "lakodalom" is van, ez is olyan jelenet.

Zakynthosz - augusztus

most lesz a sziget vedoszentjenek az unnepe, ez igen nagy felhajtassal jar. a vedoszent, Agios Dionisos, meg van mumiasodva, uvegkoporsoban van es korbe is viszik a varosban, persze majd egesz nap miset tartanak a templomban, vasar is van, tuzijatek este mikor visszater a templomba.

Puskaval valo egbe loves

ilyet tapasztaltam mar sok unnepkor, lagzikor,... de nem tudom mi a jelentese.
hallottam mar olyat is, h amikor a helyiek elkezdtek lovoldozni, sok turista a foldre fekudt, mert nem ismerte ezt a szokast, es megijedt.


Bar nem unnepek, de ide irnam meg, h nyaron sokszor rendeznek borfesztivalokat, olivafesztivalt, grillezest es elo zeneszeket a falukban, ha pl templomi bucsu van,

# 60
KijelentkezvePrivát üzenet küldése
Pordanniki
Aktív fórumos
Aktív fórumos
433 hozzászólás



Nincs beírva úticél.
#202115 Üzenet linkje2013-05-11 22:14:41 

Húsvét Nafplioban:


KERESŐ:
Nyomtatóbarát verzió
  Fórum : Görögország
<   1 2 3 4 5   >


Copyright © 2003-2024 Hellasz.hu